Siroz rehberi – nedenler, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Hiçbir vücut organı, karaciğerden daha önemli işler yapmaz. O; Kan pıhtına yardımcı olan gerekli proteinleri üretir; Zehirleri, ilaçları ve alkolü yok eder veya etkisiz hale getirir; Üretir safra vücudun yağ ve kolesterol emmesine yardımcı olur; Normal kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olur; Çeşitli hormonları düzenler

Teşhis

Doktorunuz tıbbi geçmişi, ailesel karaciğer hastalığı öyküsü, diyet, alkol tüketimi, aldığınız ilaçlar ve intravenöz ilaç kullanımı gibi hepatit B ve C için risk faktörleri hakkında bilgi alacaktır. Fiziksel muayene sırasında doktor, karaciğerin normalden daha sert veya daha büyük hissettiğini, çürük ve sarılık gibi deri değişiklikleri arayıp görmediğini belirler ve bacaklarda veya karında sıvı şişmesinin kanıtı arar.

Ne kadar sürer?

Siroz genellikle ilerleyici bir hastalıktır. Her ne kadar genellikle tersine çevrilemezse de, birçok durumda karaciğer hasarı tedaviyle veya davranış değişiklikleriyle durdurulabilir veya yavaşlatılabilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Sirozun önlenmesi için atmanız gereken en önemli adım, aşırı içilmemektir. Erkekler için günde en fazla iki alkollü içecek tüketen ya da kadınlar için günde bir tane içmek en iyisidir. Kronik hepatitiniz veya diğer karaciğer sorunlarınız varsa, alkolden tamamen kaçının.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Siroz tedavisi, hastalığın nedeni ve evresine göre değişir. Karaciğer hasarı genellikle tersine çevrilemez, çünkü tüm tedavilerin amacı, hastalığın kötüleşmesini önlemek ve komplikasyonları azaltmaktır.

Ne zaman doktora gitmelisin

Karaciğer hastalığı için herhangi bir risk faktörünüz varsa, doktorunuzla randevu alın. Eylem yeterince erken alınırsa siroz genellikle engellenebilir.

Prognoz

Tedavisi, hastalığın erken safhalarında keşfedildiğinde, çoğu vakada düzelmeye neden olur. Çoğu hasta, uzun yıllar normal bir hayat yaşayabilir. Karaciğer hasarının geniş olması ya da sirozlu birisinin içmeyi bırakmaması durumunda görünüm daha az olumludur. Sirozlu insanlar genellikle kanamadan ölürler, bunlar durdurulamaz, ciddi enfeksiyonlar veya böbrek yetmezliği. Son günlerinde sık sık geri dönüşü olmayan komaya girerler.