Siklosporin oftalmik

Terapötik Sınıf: Anti-İnflamatuar

Siklosporin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Calcineurin İnhibitörü

Siklosporin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Siklosporin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Siklosporin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Siklosporin göz damlaları sadece 16 yaş ve üstündeki çocuklarda incelenmiştir. Siklosporin’in yapabileceği iyi yanı sıra bunu kullanma riskleri de çocuğunuzun doktoruyla görüşün.

Siklosporin test edilmiş ve yaşlı insanlarda daha küçük yaştaki yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Siklosporin kullanmadan önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı siklosporin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Farklı hastalar için siklosporin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece siklosporinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Gözlerinize kontakt lensleriniz varsa siklosporin göz damlası kullanmamalısınız. İlaçları gözlerinize koymadan önce kontak lenslerinizi çıkarın. İlacınızı gözlerinize taktıktan 15 dakika sonra rehberinizi tekrar takabilirsiniz.

Suni gözyaşları kullanıyorsanız, siklosporin göz damlalarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yapay gözyaşlarınızı taktıktan sonra, siklosporin göz damlalarını gözlerinize koymadan önce 15 dakika beklemelisiniz.

Şişeyi sallamayın. Bunun yerine, şişeyi kullanmadan önce yavaşça ileri ve geri döndürün.

Siklosporin’i yalnızca bir kez kullanın, sonra kullanılmayan ilaçları atın.

Kullanmak

Bir siklosporin dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Belirtileriniz düzelmezse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Siklosporin bulanık görme veya diğer görme problemlerine neden olabilir. Bunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, iyi görmüyorsanız, araç kullanmayın, makineler kullanmayın veya tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Siklosporinin Doğru Kullanımı

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Keratokondjunktivit Sicca Restasiyonu

Siklosporin Kullanılırken Önlemler

Siklosporin Yan Etkiler

Siklosporin oftalmik