Şef cathy kaprislerine gelen pişirme ipuçları

Cathy Whims Nostrana şef / sahibi, Portland, Oregon bir beğeni toplayan İtalyan restoranı var. “Ben İtalyan değilim, ama ben büyük bir mutfağı seçtiniz gibi hissediyorum,” James Beard Vakfı tarafından Kuzeybatı en iyi şef için altı kez aday olan Whims diyor. “Bu çok sağlıklı ve mevsimsel ve ödüllendirici.”

o Nostrana ya da onu başka bir restoranda, Fırın ve Shaker olmadığı zamanlarda, Whims evde kolay ama lezzetli yemekler kadar pişiriyor.

“Ben üstüne bir haşlanmış yumurta ve parmesan peyniri ile fırınlanmış kuşkonmaz seviyorum,” diyor. “İtalya, özellikle güney İtalya’da, onlar pişirme cucina Povera bu tür, ya da yoksul yemek diyoruz. sadece küçük bir et, tahıl ve yeşil gibi sebze ve yemek artıkları ve zımba bir sürü – Çok ekonomiktir.

En sevdiği konfor gıda: “. Spaghettini basit bir cisim soslu parçalarının toplamından daha fazla, İtalya’da deniz üzerinde olmanın hatırlatıyor.”

o 5 pound kaybetmek istediği zaman o ne yiyor: “. Akşam yemeği için bir veya iki meze boyutu salata ve ben ince hissediyorum ertesi gün”

Nerede o onu en iyi menü fikir alır; “Bir çok şey, öncelikle mevsim ve ne restoran tedarik çiftçiler piyasalardan kullanılabilir bana ilham veriyor.

bir ders, her ev aşçı lear gerekir; “Biraz tuz korkmayın. Makarna suya tuz ekleyin. Eğer baharatsız makarna için mükemmel görmüş sos eklerseniz, sizin için çalıştık lezzet çok kaybedersiniz.

“Biraz tuz korkmayın. Makarna suya tuz ekleyin.” – Şef Cathy Whims

4 porsiyon yapar

malzemeler

3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

dilimlenmiş 1 kırmızı soğan,

4 diş sarımsak, soyulmuş ve kıyılmış

1 Japon patlıcan, yarım inç küpler halinde kesilmiş

1 küçük kabak, yarım inç küpler halinde kesilmiş

cubed 1 kırmızı veya sarı dolmalık biber,

2 yadigarı domates, soyulmuş, numaralı seribaşı, doğranmış

tatmak için biber ve tuz

yırtık 8 taze fesleğen yaprağı,

4 taze yumurta

1/3 fincan parmesan peyniri peynir, rendelenmiş

Yol

Orta ateşte büyük bir tavada, ısı zeytinyağı 1..

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba