Ortak değişken immün yetmezlik (cvid)

Sebeb olmak

Belirti ve bulgular

CVID düşük seviyelerde immünoglobulinler (antikorlar) ve enfeksiyon riski artışı ile karakterizedir. Hastalık genellikle yetişkinlerde teşhis edilmesine rağmen, çocuklarda da ortaya çıkabilir.

CVID ayrıca şu şekilde bilinir:

Teşhis

CVID, bağışıklık hücrelerinin tüm tip immünoglobülinlerin normal miktarlarda üretim yeteneğinde bir kusur ile sonuçlanan çeşitli farklı genetik anormalliklerden kaynaklanır. Bu kusurlardan sadece birkaçı belirlendi ve bu nedenle çoğu CVID vakasının nedeni bilinmiyor. CVID’ye sahip birçok insan, TACI olarak bilinen bir gente bir polimorfizm olarak adlandırılan bir DNA varyasyonu taşır. Bununla birlikte, bu genetik anormallik CVID’yi geliştirme riskini arttırırken, kendisinin CVID’ye neden olma özelliği yoktur.

Tedavi

IgA eksikliği, IgG ve IgM gibi diğer immünoglobülin düzeylerinin seviyeleri genellikle normal veya yakın olduğunda immünglobulin A (IgA) seviyesinin kesinlikle düşük olduğu ilişkili bir durumdur. IgA eksikliği tipik olarak tek başına görülür, ancak bazı durumlarda CVID’nin gelişmesinden önce olabilir veya CVID hastalarının aile üyelerinde ortaya çıkabilir.

CVID’si olan insanlar üst hava yolunun, sinüslerin ve akciğerlerin bakteriyel veya viral enfeksiyonlarına sık sık maruz kalırlar. Akut akciğer enfeksiyonları pnömoniye neden olabilir ve uzun süreli akciğer enfeksiyonları bakteriler tarafından kolonize kalınlaşmış havayolu duvarları ile karakterize edilen bronşektazi olarak bilinen bronşit kronik bir şekline neden olabilir.

Solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili olabilir

Doktorlar CVID’yi çeşitli faktörleri ölçerek teşhis edebilirler

CVID, immunglobulin düzeylerini kısmen düzeltmek için her 3-4 haftada bir intravenöz (damar içine) bir immünoglobulin infüzyonu veya deri altı (deri altı) immünoglobülin enjeksiyonu ile tedavi edilir. Her iki yöntemle verilen immünoglobülin, sağlıklı bağışçıların kanlarından antikorlar sağlar. CVID’si olan kişiler tarafından sık görülen bakteriyel enfeksiyonlara antibiyotikler uygulanır. CVID’nin neden olduğu diğer sorunlar, ilave özel tedavileri gerektirebilir.