Kullanmadan önce kortikosteroid (inhalasyon yolu)

Alerjiler

Pediyatrik

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

İnhalasyon kortikosteroidleri çocuklarda test edilmiştir ve düşük etkili dozlarda yetişkin büyüme olasılığı haricinde yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Çalışmalar, önerilen dozlarda inhale kortikosteroid kullanan bazı çocuklarda yavaşlamış büyümenin veya adrenal bez işlevinin azalmasının oluşabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, kötü kontrol edilen astım, özellikle ağız yoluyla alınan kortikosteroidlere ihtiyaç duyulduğunda, yavaş büyümeye neden olabilir. Doktorunuz, astımı kontrol altına alacak inhale kortikosteroidin mümkün olan en düşük dozunu kullanmanızı isteyecektir. Bu, büyüme veya adrenal bez işlevinde bir etki oluşturma şansını azaltacaktır. Ayrıca, inhale kortikosteroid alan çocukların düzenli olarak doktorlarını ziyaret etmeleri, böylece büyüme hızlarının izlenebilmesi önemlidir.

İnhale kortikosteroidlerin düzenli kullanımı bazı çocukların ağız yoluyla alınan kortikosteroid miktarını kullanmayı bırakmalarına veya azaltmalarına izin verebilir. Bu ayrıca büyümenin yavaşlaması veya adrenal işlevin azalması riskini de azaltacaktır.

Büyük dozlarda inhale kortikosteroid kullanan çocuklar su çiçeği veya kızamıklara maruz kalmamalıdır. Bir çocuk maruz kaldığında veya hastalık geliştiğinde, doktora başvurulur ve talimatları dikkatle izlenmelidir.

Geriyatrik

Bu ilaç bir çocuğa verilmeden önce, siz ve çocuğunuzun doktoru, bu ilacın yapacağı iyilik ve bunun yararlanma riskleri hakkında konuşmalıdır. İstenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için doktorun talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Gebelik

Geriatrik popülasyonda yaşın inhale kortikosteroidlerin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, günümüze kadar hiçbir geriatrik özel sorunlar belgelenmemiştir.

Emzirme

Hayvanlar üzerindeki çalışmalar inhale kortikosteroidlerin doğum kusurlarına ve diğer problemlere neden olduğunu göstermiş olmasına rağmen, insanlarda bu ilaçlar, annenin astımını kontrol altında tutmak için gebelik sırasında düzenli günlük dozlarda kullanıldıklarında, solunum bozukluklarına veya doğum kusurlarına neden olduğu bildirilmemiştir. yeni doğan. Ayrıca, kortikosteroidler bebeğe zararlı olduğu bilinen kontrolsüz astımın etkilerini de önleyebilir. Bir inhale kortikosteroid almadan önce, doktorunuzun hamile olup olmadığınızı veya hamile kalmayı bildiğinden emin olun.

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Inhale kortikosteroidlerin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Çoğu ilaç emzirmede küçük miktarlarda olsa da, çoğu emzirirken güvenli bir şekilde kullanılabilir. Bu ilacı kullanan ve emzirmek isteyen anneler bunu doktorlarıyla görüşmelidir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun