Kortikosteroid-düşük potensli topikal uygulama

Bu İlaçları Kullanır

Bu Tıbbı Kullanmadan Önce

Topikal kortikosteroidler birçok cilt probleminin kızarıklık, şişme, kaşıntı ve rahatsızlık vermeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu ilaçlar kortizona benzer. Bunlar, steroid denen genel ilaç ailesine aittir.

Çoğu kortikosteroidler sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. Hidrokortizonun bazı güçlü yönleri reçetesiz olarak mevcuttur. Bununla birlikte, doktorunuz tıbbi durumunuz için doğru kullanım hakkında özel talimatlara sahip olabilir.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu ilacı uzun süre kullanmaları gereken çocuklar ve gençler, çoğunlukla doktorları tarafından kontrol edilmelidir. Diğer, daha güçlü kortikosteroidler deriden emilir ve büyümeyi etkileyebilir veya diğer istenmeyen etkilere neden olabilir. Topikal kortikosteroidler, geniş cilt bölgelerine uygulanırsa emilebilir. Bu etkilerin, düşük potensli kortikosteroidlerin kullanılması ile daha az ortaya çıkması daha muhtemeldir. Bununla birlikte, bu ilacı çocuklarda kullanmadan önce, kullanımını çocuğunuzun doktoruyla tartışmalısınız.

Bu tıbbın yaşlı insanlarda daha küçük yaştaki yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Düzgün kullanıldığında, bu ilaçların insanlarda sorun yarattığı gösterilmemiştir. Doğrusal kusurlar üzerine yapılan çalışmalar insanlarda yapılmamıştır. Bununla birlikte, hayvanlar üzerindeki çalışmalar topikal kortikosteroidlerin cilde büyük miktarlarda uygulandığında veya uzun süre kullanıldığında doğum kusurlarına neden olabileceğini göstermiştir.

Bu İlacın Doğru Kullanımı

Topikal kortikosteroidlerin, hemşirelik bebeklerinde düzgün bir şekilde kullanıldığında sorunlara neden olduğu bildirilmemiştir. Bununla birlikte, kortikosteroidler hemşirelikten hemen önce göğüslere uygulanmamalıdır.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı gözlerinize sokmamaya özen gösterin. İlacın uygulanması için parmağınızı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Eğer yanlışlıkla bu ilaçları gözünüzde bulursanız, su ile yıkayın.

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, tedavi edilen cildi sarın veya sarmayın.

Doktorunuz bu ilaca uygulanacak oklüzif bir pansuman örneği (mutfak plastik sargısı veya özel bir yama gibi hava geçirmez örtü) emrettiyse, uygulamanızı bildiğinizden emin olun. Kapalı sargılar, cildiniz tarafından absorbe edilen ilaç miktarını ve yan etkileri artırdığından, bunları sadece yönlendirildiği şekilde kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacın topikal aerosol formunu kullanan hastalar için

Bu ilacı doktorunuzdan daha sık veya daha uzun süre kullanmayın; ambalaj etiketinde tavsiye edilmez. Bunu yapmak cilt yoluyla emilim şansını ve yan etkileri artırır.

Bu ilaç sizin için reçete edilmişse, bu belirli bir cilt problemini tedavi etmek içindir. Diğer cilt problemleri için kullanmayın ve doktorunuza danışmadan pakette listelenmeyen deri problemleri için reçetesiz hidrokortizon kullanmayın. Topikal kortikosteroidler birçok çeşit bakteri, viral veya fungal cilt enfeksiyonunda kullanılmamalıdır.

Topikal kortikosteroid dozu, farklı hastalar ve ürünler için farklılık gösterecektir. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Aerosol konteynırlarını boşalttıktan sonra bile delmeyin, kırmayın veya yakmayın.

Belirtiler 1 hafta içinde düzelmezse veya durumunuz daha da kötüye giderse doktorunuza danışın.

Bu ilaç çocuğun bebek bezi alanında kullanılıyorsa, çocuğa sıkı oturan çocuk bezleri veya plastik pantolon kullanmaktan kaçının. Plastik pantolonlar ve sıkı oturan bezler, ilacın ciltten emilme şansını ve yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir.

Bu Tıbbı Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu ilacın jel, losyon, solüsyon veya aerosol formu uygulandığında, hafif, geçici bir sıkışma beklenebilir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.