Kortikosteroid dişçilik

Bu İlaçları Kullanır

Dental kortikosteroidler bazı ağız ve diş eti problemlerinin rahatsızlığını ve kızarıklığını azaltmak için kullanılır. Bu ilaçlar kortizona benzer. Bunlar, steroid denen genel ilaç ailesine aittir.

Dental kortikosteroidler yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu Tıbbı Kullanmadan Önce

Bu ilacı kullanmaları gereken çocuklar ve gençler genellikle doktorları tarafından kontrol edilmelidir. Dental kortikosteroidler ağız astarı yoluyla absorp edilebilir ve eğer çok sıklıkla veya çok uzun süre kullanılırlarsa çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Bu ilacı çocuklarda kullanmadan önce, çocuğunuzun doktoru veya diş hekimiyle görüşün.

Diğer yaş gruplarında yaşlılarda kullanılan diş kortikosteroidlerinin kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu ilaçların yaşlılarda yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Düzgün kullanıldığında, bu ilaçların insanlarda sorun yarattığı gösterilmemiştir. Dental kortikosteroidlerle doğum defektleri üzerine yapılan çalışmalar insanlarda yapılmamıştır. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu tıbpteki hidrokortizon veya triamsinolon gibi topik kortikosteroidlerin cilde büyük miktarlarda uygulandığında veya uzun süre kullanılmasının doğum kusurlarına neden olabileceğini göstermiştir. Diş macunu ile yapılan çalışmalar hayvanlarda yapılmamıştır.

Diş kortikosteroidlerinin uygun bir şekilde kullanıldığında hemşirelik bebeklerinde sorun yarattığı bildirilmemiştir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu İlacın Doğru Kullanımı

Hidrokortizon veya triamsinolon diş macunu kullanmak için

Kortikosteroidleri doktorunuzdan veya diş hekiminizden sipariş ettiğinizden daha sık veya daha uzun süre kullanmayınız. Bunu yapmak, ağzın astarlanması ve yan etkilerin görülme olasılığı artırabilir.

Kortikosteroidleri doktorunuzdan veya diş hekiminizden sipariş ettiğinizden daha sık veya daha uzun süre kullanmayınız. Bunu yapmak, ağzın astarlanması ve yan etkilerin görülme olasılığı artırabilir.

Doktorunuzla veya diş hekiminizle ilk kontrol etmeden bu ilacı diğer ağız sorunları için kullanmayın. Bu ilaç birçok çeşit bakteri, viral veya fungal enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu Tıbbı Kullanırken Önlemler