Konjuge estrojenler ve bazedoksifen (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Bazedoksifen ve konjuge östrojen kombinasyonu uteruslu (rahim) kadınlarda menopozdaki şiddetli sıcak basması ve diğer semptomları tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda menopozdan sonra osteoporozu (kemiklerin inceltilmesini) önlemek için kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklarda Duavee® kullanımı endike değildir.

Tablet

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda Duavee®’in kullanışlılığını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, bu ilacı alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek bazı istenmeyen etkilere (örneğin demans) sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, 75 yaşından büyük kadınlarda Duavee® kullanımı tavsiye edilmez.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Broşürdeki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin. Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Doktorunuz ayrıca bu ilacı alırken D vitamini ve kalsiyum takviyeleri almanızı isteyebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Kayıp doz

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Depolama

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

İlacınızı kullanmaya hazır olana kadar ilaçlarınızı orijinal ambalajında ​​saklayın. Tabletleri hap kutularına veya hap organizatörlerine koymayın. Folyo kese açıldıktan sonra, ilacı 60 gün içinde kullanın.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, istenmeyen etkileri kontrol etmek için pelvik muayene, göğüs muayenesi ve mamogram (göğüs röntgeni) gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Postmenopozal bir kadının hamile kalması muhtemel değildir. Ancak, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğinize zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanmak kan pıhtımı, inme veya kalp krizi riskini artırabilir. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra bile bu risk devam edebilir. Yüksek tansiyonunuz, kanınızdaki yüksek kolestrol, diyabetiniz veya kilolu veya dumanlı sigaralarınız varsa, bu ciddi sorunlar için riskiniz daha da büyüktür. Göğüs ağrısı, karışıklık, konuşma güçlüğü, çift görme, baş ağrısı, kol hareket etmede yetersizlik, bacaklar veya yüz kasları veya konuşamama gibi konularda deneyiminiz varsa doktorunuzla hemen temasa geçin.

Bu ilacı kullanmak, endometrium kanseri, göğüs kanseri veya rahim kanseri riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun. Deneyiminiz anormal vajinal kanamalarınız varsa derhal doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmak, özellikle de 65 yaş ve üzerindeki kadınlarda demans riskini artırabilir.

Bu ilacı kullanırken şiddetli baş ağrısı ya da ani görme kaybı veya görme değişikliği meydana gelirse derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat olmadan önce veya uzun süre yatık kalmanız durumunda bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu, vücuda absorbe olan bu ilacın miktarını değiştirebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.