Kömür katranı topikal

Kömür katranı için kullanır

Terapötik Sınıf: Keratolitik

Bu preparatların bazıları yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Kömür katranı için aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

Kömür katranı veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece kömür katranı ürünler bebekler üzerinde kullanılmamalıdır. Kömür katranı üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda kömür katranının kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda kömür katranının kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamaktadır.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Kömür katranı kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Kömür katranını yalnızca belirtilen şekilde kullanın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece, daha fazla kullanmayın ve etikette tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kömür katranı uyguladıktan sonra, doğrudan güneş ışığından koruyan alanı koruyun ve 72 saat süreyle güneş lambası kullanmayın, aksi halde doktorunuz tarafından yönlendirilmiyorsa, şiddetli bir reaksiyon meydana gelebilir. Ayrıca, doğrudan güneş ışığına çıkmadan veya bir güneş lambası kullanmadan önce tüm kömür tarımı ilaçlarını cildinizden çıkardığınızdan emin olun.

Cildin enfekte, kabarmış, çiğ veya sızdıran alanlarına kömür katranı uygulamayın.

Kömür katranını gözlerden uzak tutun. Eğer yanlışlıkla gözlerinize biraz girseydiniz, derhal su ile iyice yıkayın.

Kömür katranının krem ​​veya merhem biçimini kullanmak için

Kömür katranının jel biçimini kullanmak için

Kömür katranı şampuan şeklini kullanmak için

Kömür katranı nonshampuan sıvı formu kullanmak için

Kömür katranı dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece kömür katranı ortalama dozlarını içermektedir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar kömür katranını özlerseniz, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Kafa derisinde kömür katranı kullanılırsa, sarışın, ağartılmış veya renklendirilmiş saçları geçici olarak renkleştirebilir.

Kömür katranı cildi veya giysilere boyayabilir. Giysilerinize bulaştırmaktan kaçının. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra derideki leke sönecektir.

Kömür katranı’nın uygun kullanımı

Hayvan çalışmalarında, kömür katkısının cilt kanseri şansını arttırdığı gösterildi.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Önlemler Kömür katranı kullanırken

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Sedef hastalığı Humira, metotreksat, Remikat, siklosporin, Stelara, infliksimab, adalimumab, asitretin

Seboreik Dermatit prednizonu, deksametazon, hidrokortizon topikal, ketokonazol topikal, dekadron, proktozon HC, Deltasone

Dermatit flutikazon topikal, triamsinolon topikal, hidrokortizon topikal, prednizolon, dokseptin topikal, betametazon topikal, Kenalog

Kömür katranı Yan Etkiler

Kömür katranı topikal