Kolşisin (oral yol) önlemleri

Eğer uzun süre kolşisin almalısınız (önleyici tedavi), doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmek isteyebilir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Kolşisin alırken alkollü içeceklerin bol miktarda alınması durumunda mide sorunları daha olasıdır. Ayrıca, çok fazla alkol tüketmeniz kanınızdaki ürik asit miktarını artırabilir. Bu, gut ataklarını önlemek için kullanıldığında kolşisin etkilerini azaltabilir. Bu nedenle, kolşisin kullanan insanlar içtikleri alkol miktarını sınırlamaya özen göstermelidir.

Az miktarda kolshisen alan hastalar için (koruyucu tedavi)

Kolşisin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyon alma şansınızı arttırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Doktorunuz size aldığınız ilaç miktarını artırmanız gerektiğini söylüyorsa ya da sadece bu ilacı başlatıyorsanız, kas ağrısı, hassasiyet veya halsizlik durumlarında hemen doktora haber verdiğinizden emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.