Kolesevelam

Terapötik Sınıf: Antihiperlipidemik

Kolesevelam için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Colesevelam

Colesevelam bağırsaklardaki gıda maddelerine bağlanarak çalışır. Kolesevelam bağırsaktan absorbe edilmediğinden bu maddeler emilmeden vücudun dışına çıkıyor.

Kolesevelam sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Kolesevelam için aşağıdakiler düşünülmelidir

Colesevelam veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 10 yaş ve üzeri çocuklarda kolesevelamın yüksek kolestrolü düşürmek için kullanışlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, 10 yaşın altındaki çocuklarda kolesevelamın güvenilirliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda kolesevelam’ın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Colesevelam’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Colesevelam’ı kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılan kolesevelam genellikle önerilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanıldığında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir, ancak her iki ilacı kullanmanız sizin için en iyi tedavi yöntemidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı kolesevelamın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kolesevelam’ı sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzdan emreden daha uzun süre almazsınız ..

Bir yemekle birlikte kolesevelam’ı (tablet veya sıvı formda) alın. Tableti yuttuğunuzda bir miktar sıvı (örn. Su, süt veya meyve suyu) içirin. Oranı oral süspansiyon için karıştırma talimatlarını izleyin.

Diyabet için kolesevelam kullanırsanız, doktorunuzun verdiği özel diyetlere dikkatle uyun. Bu şeker hastalığınızı kontrol etmenin en önemli parçasıdır ve tıbbın düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Kan kolesterolünü düşürmek için kolesevelam kullanırsanız, doktorunuz diyetinizi yağ, şeker ve kolestrol düşük olana değiştirebilir. Doktorunuzun herhangi bir özel diyetle ilgili talimatını dikkatlice takip edin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

Tozu oral süspansiyon için kullanmak

Kolesevelam, “statinler” adı verilen lipit düşürücü bir ilaçla aynı anda alınabilir veya iki ilaç ayrı ayrı dozajlanabilir. Diğer ilaçlarınızı almanız için en uygun zamanları belirleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Vitamin alıyorsanız, kolesevelam almadan önce en az 4 saat bekletin.

Kolesevelam dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama dozları kapsar. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir dozda kolesevelam özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Kolesevelam’ın Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmek isteyecektir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Doktorunuz, kolesevelam’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için kandaki kolesterol seviyelerini düzenli olarak ölçmek isteyebilir. Randevularınızın hepsini sakladığınızdan emin olun. Ayrıca kan şekerinizi düzenli olarak evde kontrol etmeniz gerekecektir.

Önce doktorunuza danışmadan, kolesevelam almayı bırakmayın. Kolesevelam almayı bıraktığınızda, kan kolesterolünüz ve şeker seviyeleri tekrar artabilir.

Kolesevelam düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olabilir. Düşük kan şekeri belirtileri bilinç kaybına (dışarıya) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. İnsanlar düşük kan şekeri ile farklı semptomlar hissedebilirler. Kan şekeriniz düştüğünde hangi belirtileri aldığınızı öğrenmeniz önemlidir. Düşük kan şekeri belirtileri, kaygı, sarhoş olma, bulanık görüş, soğuk terleme, karışıklık, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı bir kalp atışı, devam eden bir baş ağrısı, bulantı; Sinirlilik, kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulandırılmış konuşma ve alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık.

Düşük kan şekeri belirtileriniz varsa, kan şekeri seviyenizi hemen kontrol edin. Gerektiğinde, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyebilir veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz bir içecek veya su içinde eritilmiş şeker içebilirsiniz.

Kolesevelam’ı kullanmayı bırakın ve ani ve şiddetli karın ağrısı, titreme, kabızlık, mide bulantısı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz derhal doktorunuzla görüşün. Bunlar akut pankreatit belirtileri olabilir.

Kolesevelam kullanırken alınması gereken önlemler

Kolesevelam kabızlığa neden olabilir ve bazı insanlar için çok rahatsız edici olabilir. Kolesevelam kullanırken şiddetli kabızlık ile ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Yan etkiler

Kolesevelam

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kolesterol Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza

Hiperlipoproteinemi atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat

Hiperlipoproteinemi Tip IIa, Yüksek LDL atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat