Koka (eritroksil koka) metodolojisi

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Koka bitkisi (Erythroxylum coca) veya “coca”, Güney Amerika’nın batı bölgelerinde bulunan Andean bölgesine özgüdür. Coca yaprakları yerli Güney Amerika kabileleri tarafından binlerce yıldır yaygın biçimde kullanılmaktadır. Koka bitkisinin antik Güney Amerika’daki papazlar ve kraliyetler için kullanıldığı ve dini amaçlar için kullanıldığı ileri sürülmüştür.

Geleneksel olarak, koka bitkileri ağrıyı azaltmak, açlığı azaltmak ve uyarıcı etkileri için kullanılırlar. Kokain, koka bitkisinden alınan bir bileşiktir, oldukça bağımlılık yaratıcı bir uyarıcıdır.

Notların anahtarı

İrtifa hastalığı

19. yüzyılın sonlarında, lokal anestezi için kokain kullanımı yaygınlaştı. Kokain, reçeteli ilaçlar, ilaçlar ve popüler alkolsüz içecekler (orijinal Coca-Cola® da dahil olmak üzere) dahil olmak üzere birçok farklı ürüne yöneldi. Modern zamanlarda, kokainin olumsuz etkileri ve bağımlılık ve ölüm riski nedeniyle kokainin anestezide kullanımı sınırlıdır.

Kokaine bağımlılık tedavisinde koka yaprakları kullanılmıştır. Coca yaprakları egzersiz toleransı ve hipoglisemi (düşük kan şekeri) için de kullanılmıştır. Yasadışı kokain kullanımı, antisosyal davranış ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Daha fazla çalışma gerekiyor.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

Koka çayı içmek, birçok Güney Amerika ülkesinde yaygın bir uygulamadır. Coca-çay poşetleri normal olarak yaklaşık bir gram yaprak içerir.

Kokain bağımlılığı için, haftada yaklaşık 27 ay boyunca 100-200 gram kaka yaprağı çiğnemek için kullanılır.

Anestetik

Egzersiz performansı için 15-16 gram koka yaprağı (% 0.4-0.7 oranında kokain sağlıyor) bir saat çiğnendi; çiğneme için “ve” normal “miktarda koka yaprağı ve 4.5 gram çerezsizin bir tanesi için çiğnendi saat.

Kokain bağımlılığı

Hipoglisemi (düşük kan şekeri) için bilinmeyen miktarda koka yaprağı otuz dakika boyunca çiğnendi.

Egzersiz performansı

Çocuklarda koka için kanıtlanmış güvenli veya etkili bir doz yoktur.

Hipoglisemi (düşük kan şekeri)

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Coca (kokain dahil) kan şekeri düzeylerini artırabilir. Kan şekeri de değiştirebilen ilaçları kullanırken dikkatli olun. Diyabet için ağız yoluyla veya insülinle ilaç almakta olan kişiler bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

Coca (kokain dahil) yüksek tansiyona neden olabilir. Dikkat, kan basıncını artıran uyuşturucu kullananlarda önerilir.

Coca (kokain dahil) sinir sistemini etkileyen ajanlar, kas dökümünü tetikleyen ajanlar, alkol, anestetik maddeler, kafein, kalsiyum tuzları, kanabinoidler, böcek öldürücü ilaçlar, demir tuzları, progestinler, uyarıcılar veya kilo verme maddeleri ile etkileşime girebilir.

Coca (kokain dahil) kan şekeri düzeylerini artırabilir. Kan şekeri değiştirebilecek otlar veya takviyeler kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Coca (kokain dahil) yüksek tansiyona neden olabilir. Dikkat, kan basıncını artıran otlar ve takviyeleri kullananlarda önerilir.

Coca (kokain dahil) ayrıca alkol, anestetik, kafein içeren bitki ve takviyeleri, kalsiyum tuzları, bakır, bitki ve sinir sistemini etkileyen takviyeleri, böcek iticileri, demir, esrar, fitoprogestin, uyarıcılar, tanen içeren bitki ve Takviyeleri, tütün, kilo kaybı bitkiler ve takviyeleri veya çinko.

Bu bilgi, bilimsel literatürün sistematik bir incelemesine dayanır ve Doğal Standart Araştırma İşbirliği () için katkıda bulunan kişiler tarafından hakem tarafından gözden geçirilir ve düzenlenir.

Monografi metodolojisi

Kokain, kokain, kokain, kokain hidroklorür, kokain bitkisi, kokain tuzu, Erythroxylaceae (Family), Erythroxylon (eski) Bazuco (İspanyolca), Bolivya koka, Bolivianischer Kokastrauch (Almanca), koka (İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca) Genus), Eritroseksi (Genus), Eritroksil koka, Eritroksil koka türü. Koka, Eritroksil koka türü. Ipadu, Erythroxylum novogranatense var. Novogranatense, Erythroxylum novogranatense var. Truxillense, espadu (Portekizce), honger-en-dorstboom (Hollandaca), Huanuco coca, koka (Lehçe, Slovakianca), koka pravá (Çekoslovakya), koka sıralaması (Hollandaca), kokacserje (Macarca), kokainovník pravı (Çekoslovakya), kokaplante (Danca), Kokastrauch (Almanca), mamas coca (Quechua), mumus (Quechua), pitillo (İspanyolca).

Not: Koka bitki ailesinden, genellikle Güney Amerika’da yetiştirilen ve E. coca var de dahil olmak üzere dört tür bitki vardır. Coca, E. novogranatense var. Novogranatense, E. coca var. Ipadu ve E. novogranatense var. Truxillense.

Bu monografi, koka bitkileri, koka yaprağı, koka yaprağı çayı ve kokain gibi koka bitkisi ve koka bitkisi ürünleri hakkında bilgi içerir. Koka yaprakları ve kokain iki farklı üründür. Kokain, koka bitkisinin yapraklarında bulunan bir bileşiktir ve özellikle büyük miktarlarda veya uzun süreli kullanımda potansiyel olarak toksik olan bir bağımlılık uyarıcıdır. Kokain kötüye kullanımı hastalığın ve ölümün artmasına neden oldu.

Birçok ülkede kokainin büyümesi, satışı ve bulundurulması yasaktır. Bununla birlikte, işlenmemiş koka yaprağı bazı Güney Amerika ülkelerinde yasal olabilir, çünkü koka yapraklarının kullanılması geleneksel olarak kültürün bir parçası olarak düşünülmüştür. Kokain üretimini önlemek için, bu ülkelerde kokain bitki yetiştiriciliği sıklıkla sınırlıdır.

Bu monograf, reçeteli kokain hidroklorür hakkında bilgi içermiyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

Bilinen alerji veya coca (Eritrositüm koka), bileşenlerine (kokain dahil) veya bitki ailesinin diğer üyelerine duyarlı olan insanlardan kaçının.

Not: Koka yaprağı çayının ve yasadışı kokain içeren ürünlerin kullanılmasından kaçının; spesifik farmasötik preparatlarda kullanıldığı halde, farmasötik endüstrisinin dışında üretilen kokain, Birleşik Devletler de dahil olmak üzere çoğu ülkede yasadışıdır.

Coca (kokain dahil) kan şekeri düzeylerini artırabilir. Diyabet veya hiperglisemi olan kişilerde ve kan şekeri etkileyen uyuşturucu, şifalı otlar veya takviyeleri kullananlarda dikkat edilmesi önerilir. Kan şekeri düzeylerinin bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir ve ilaç ayarlamaları gerekli olabilir.

Coca (kokain dahil) yüksek tansiyona neden olabilir. Tansiyonu etkileyen ajanlar kullananlara dikkat edilmesi önerilir.

Merkezi sinir sistemini etkileyen ajanlar kullananlardan kaçının.

Bilinen alerji veya coca (Eritrositüm koka), bileşenlerine (kokain dahil) veya bitki ailesinin diğer üyelerine duyarlı olan insanlardan kaçının.

Mevcut güvenlik kanıtlarının eksikliği nedeniyle hamile kadınlarda ve çocuklarda kokain veya koka yaprağı ürünlerinden kaçının.

Raporlar, alkol, tütün ve kokainin birlikte kullanılmasıyla karaciğer sorunları, kalp sorunları ve ölüm riskini artırdığını gösteriyor.

Hamilelik sırasında kokain kullanımı, doğum kusurları, plasentanın uterusdan ayrılması, erken doğum eylemi ve fetüsün ölümü riskini artırmıştır. Emziren kadınlarda kokain kullanmaktan kaçının, çünkü emziren kokain bulunur.

Coca (kokain dahil) anormal kalp ritimleri, düşük kan oksijen düzeyleri, anksiyete, arter yırtılması, beyin fonksiyonlarındaki değişiklikler, solunum hızındaki değişiklikler, sinir sistemindeki değişiklikler, soğuk semptomlar, konvülsiyonlar, siklopleji (göz felci) ), Burunda hasar, ölüm, deliryum, sanrılar, diş problemleri, diyare, baş dönmesi, disfori (iyi hissetmiyici durum), elektrolit dengesizliği, zayıflama (aşırı kilo kaybı), öfke, yorgunluk, kan damarlarında kan pıhtısı oluşumu, Halüsinasyonlar, baş ağrısı, kalp krizi, kalp komplikasyonları, kalp yetmezliği, hematüri (kandaki kan), kancalı kurt hastalığı, hiperrefleksi (aşırı aktif refleksler), hipertermi (vücut ısısının artması), iş performansının bozulması, kalp hızı artışı, hastalık artışı, barsak sorunları , Irritabilite, böbrek problemleri, ağızda lezyonlar, lökositoz (beyaz kan hücrelerinin sayısı artar), löködem (ağızda şişme), karaciğer iltihabı, sıvı kaybı, düşük albumin seviyesi, daha düşük seviyedeki kolestrol, daha düşük hematokrit ( Akciğer hasarı, malnutrisyon, hafıza kaybı, migren, ruh hali değişimi, kan damarlarının daralması, mide bulantısı, uyuşma, psikoz (zihinsel engel), öğrencinin genişlemesi, huzursuzluk, rabdomiyoliz (kas parçalanması), nöbetler, cinsel Inatçılık, hapşırma, daha düşük vücut ağırlığı-boy oranı, daha küçük deri kıvrımı kalınlığı, mide krampları, inme, taşipnasyon (hızlı nefes alma), hastalığın bulaşması (kirli iğneler yoluyla), tremor, ülserler veya kusma.

Hamile kadınlarda kokain veya koka bitkileri ürünlerinden kaçının. Hamilelik sırasında kokain kullanımı, doğum kusurları, plasentanın uterusdan ayrılması, erken doğum eylemi ve fetüsün ölümü riskini artırmıştır. Emziren kadınlarda kokain kullanmaktan kaçının, çünkü kokain anne sütü içerisinde bulunur.

Kokaine maruz kalan yenidoğanlarda işitme sorunları ve çevreye verilen yanıtlar zayıftı.

Buck, A.A., Sasaki, T.T., Hewitt, J.J., ve Macrae, A.A.Coca çiğneme ve sağlık. Perulu bir köy sakinleri arasında epidemiyolojik bir çalışma. Am J Epidemiol. 1968 Eylül, 88 (2): 159-177; Şili’de Davranışsal Sorunlar ve Tütün, Esrar ve Koka Hamurunun Oluşumu: Şüpheli Davranış Sorunları ve Şahit’te Sigara, Esrar ve Sigara Kullanımı Okul anketi verileri için çok değişkenli yanıt modellerine dayanmaktadır. İlaç Alkol Bağlıdır. 2009 Eylül 1,104 (1-2): 50-55. Epub 2009, 14 Mayıs, Kuzey Amerika’da Das, G. Kokain kötüye kullanımı: tarihin kilometre taşı. J Clin Pharmacol. 1993 Apr, 33 (4): 296-310., Fairley, H. B. [Inca imparatorluğunda Anestezi]. Rev Esp Anestesiol Reanim. 2007 Kasım, 54 (9): 556-562; Favier, R., Caceres, E., Guillon, L., Sempore, B., Sauvain, M., Koubi, H. ve Spielvogel, H. Coca çiğneme Egzersiz için: alışılagelmiş çiğnemilerin hormonal ve metabolik tepkileri. J Appl Physiol. 1996 Kasım, 81 (5): 1901-1907., Favier, R., Caceres, E., Koubi, H., Sempore, B., Sauvain, M. ve Spielvogel, H. Kokain çiğnemesinin hormonal ve Uzun süren submaksimal egzersiz sırasında metabolik yanıtlar. J Appl Physiol. 1996 Şub, 80 (2): 650-655; Galarza Guzmán, M., Peñaloza Imaña, R., Echalar Afcha, L., Aguilar Valerio, M., Spielvogel, H. ve Sauvain, M. [Etkileri Glikoz toleransı testinde koka çiğneme]. Medicina (B Aires). 1997,57 (3): 261-264., Grzybowski A. Kokain ve göz: tarihi bir genel bakış. Oftalmoloji. 2008, 222 (5): 296-301. Epub 2008 Jun 20., Hanna, J. M. Perakende Quechua’da koka çiğnemesinin egzersiz üzerine etkileri. Hum Biol. 1970 Şubat, 42 (1): 1-11, Hurtado-Gumucio, J. Coca yaprağı kokain bakım tedavisi olarak çiğneme. Ann Med Interne (Paris). 2000 Eki, 151 B-B44-B48; Lippi, G., Plebani, M. ve Cervellin, G. Kokain akut miyokard infarktüsünde. Adv.Clin.Chem. 2010,51: 53-70; Middleton, R. M. ve Kirkpatrick, M. B. Kokainin klinik kullanımı. Risklerin ve faydaların gözden geçirilmesi. İlaç Safı. 1993 Sep, 9 (3): 212-217; Sharkey, J., Ritz, M.C., Schenden, J.A., Hanson, R.C., ve Kuhar, M. J. Cocaine, kalp ve beyindeki muskarinik kolinerjik alıcıları inhibe eder. J Pharmacol Exp Ther. 1988 Sep, 246 (3): 1048-1052, Spielvogel, H., Caceres, E., Koubi, H., Sempore, B., Sauvain, M. ve Favier, R. Koka çiğnemesinin metabolik ve Dereceli artımlı egzersiz sırasında maksimuma hormonal değişiklikler. J Appl Physiol. 1996 Şub, 80 (2): 643-649., Zimmerman, J. L. Kokain zehirlenmesi. Crit Care Clin 2012,28 (4): 517-526.

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration