Klonidin (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Klonidin tek başına veya yüksek tansiyonu (hipertansiyonu) tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Yüksek tansiyon, kalp ve atardamarların iş yüküne katkıda bulunur. Eğer uzun süre devam ederse, kalp ve arterler düzgün çalışmayabilir. Bu beyin, kalp ve böbreklerin kan damarlarına zarar verebilir ve bu da inme, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskini de artırabilir. Tansiyonun kontrol edilmesi durumunda bu sorunların ortaya çıkması daha az olasıdır.

Klonidin, antihipertansifler adı verilen ilaç sınıfına aittir. Sinir uyarılarının bazılarını değiştirmek için beyinde çalışır. Sonuç olarak, kan damarları rahatlar ve kan onları kolayca geçerek kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürüldüğünde, kalbe giden kan ve oksijen miktarı artar.

Bu ilaç yüksek tansiyonunuzu iyileştirmez, ancak kontrol etmenize yardımcı olur. Bu nedenle, tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi umarsanız, talimatları uygulamanız gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Kapvay® uzun süreli salınımlı tabletler, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (ADHD) tedavi etmek için tek başlarına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Aşırı derecede aktif olan, çok uzun süre konsantre olamayan ya da kolayca dağılmış ve dürtüsel olan çocuklardaki ve yetişkinlerde dikkatin artması ve huzursuzluğun azaltılması ile çalışır. Bu ilaç, sosyal, eğitsel ve psikolojik tedavileri de içeren toplam bir tedavi programının parçası olarak kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, aşağıdaki tıbbi koşullara sahip belirli hastalarda klonidin kullanılır

Tablet, Genişletilmiş Yayın, Süspansiyon, Genişletilmiş Yayın, Tablet

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Alerjiler

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Pediyatrik

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Geriyatrik

6 yaşın altındaki çocuklarda 18 yaşın altındaki çocuklarda klonidin etkileri ile Kapvay® uzun süreli salınımlı tabletlerin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Geriatrik hastalarda yaşın klonidin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili kalp ya da böbrek sorunlarına sahip olma ihtimalleri daha yüksektir; bu durum, klonidin alan hastalar için dikkat edilmesi ve doz ayarlaması gerektirebilir.

Diğer Etkileşimler

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda Nexiclon ™ XR uzun süreli salınım süspansiyonunun ve tabletlerinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili kalp ya da böbrek sorunları olması muhtemel olup, bu da bu ilacı alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Dozlama

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuz bu ilacın ne kadarının ve ne sıklıkta kullanılacağını size söyleyecektir. Sizin için en uygun olanı bulmak için dozunuzun birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Daha fazla ilaç kullanmayın veya doktorunuzun size söylemiş olduğu daha sık kullanmayın.

Bu tıbbın kullanımına ek olarak, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolünü ve yediğiniz gıdaların çeşitlerini, özellikle de sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikler (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Kayıp doz

Bu tıbbın yüksek tansiyonunuzu iyileştirmeyeceğini unutmayın, ancak bunu kontrol etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi umarsanız, talimatları uygulamanız gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Depolama

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Kesme, ezme veya çiğneme! Tableti yiyecek olsun veya olmasın alabilirsin.

Klonidin uzun süreli salınım tabletleri, klonidin derhal salım tabletlerinden farklı çalışır. Doktorunuz size söylemediği sürece, uzun sürme tabletlerinden derhal serbest bırakılan tabletlere geçmeyin.

Uzun süreli salınımlı oral süspansiyon kullanan hastalar için

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bu ilaç genellikle hasta bilgi broşürüyle birlikte verilir. Onları dikkatlice okuyun ve bu ilacı almadan önce bunları anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Birden fazla dozda klonidin tableti özlediyseniz hemen doktorunuza danışın. Vücudunuz bu ilacı uzun süre kullanmazsa, kan basıncınız çok yüksek bir seviyeye çıkıp ciddi yan etkilere neden olabilir.

Klonidin’in uzun süreli salınım tabletlerini bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve bir sonraki dozu planlandığı gibi yapın. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyin veya durdurmayın. Doktorunuz, tamamen bırakmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. İlaç aniden kesildiğinde kan basıncınız kötüleşir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Haftasonları, tatil günlerini veya tatil günlerini geçirmek için yeterli miktarda klonidin bulunduğundan emin olun. Herhangi bir doz kaçırmamalısın. Doktordan klonidin’in cüzdanınızı veya cüzdanınızı taşıması için ikinci bir yazılı reçete isteyebilirsiniz. Evden uzaktayken ilaç kullanmadığınızda doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir. İştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs sorunları için tezgah üstü [OTC] ilaçlardan kaçının, çünkü tansiyonunuzu arttırma eğiliminde olabilirler.

Klonidin alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanların etkilerini artıracaktır. CNS depresanlar sinir sistemini yavaşlatan ve uyuşukluğa neden olan ilaçlardır. CNS depresanlarına bazı örnekler arasında saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar veya nöbetler için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestezik için kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Klonidin, bazı insanlara normalden daha uykulu ya da daha az uyanık hale gelebilir. Bu, almaya başlayınca veya aldığınız ilaç miktarını artırdığınızda gerçekleşmesi daha olasıdır. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, bu ilacın kullanıldığından tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin.

Bu ilaç gözlerin kuruluğuna neden olabilir. Kontak lens giyerseniz, bu sizin için bir problem olabilir. Kontakt lens kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun ve kuruluğun nasıl tedavi edileceğini tartışın.

Bu ilacı aldıktan sonra baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir yerden kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir, ancak sorun devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma, alkol içtiğiniz, uzun süre beklediğiniz, egzersiz yaparsınız veya hava sıcaksa daha olasıdır. Klonidin kullanırken, içtiğiniz alkol miktarını sınırlamaya dikkat edin. Ayrıca, egzersiz ya da sıcak havalarda kurutulmaya ya da aşırı ısınmamaya özen gösterin ya da uzun süre ayakta durmanız gerekir.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı almayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Klonidin ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, ağzınız 2 haftadan uzun süre kurumuş hissetmeye devam ederse, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.