Klonazepam (oral yol) önlemleri

Doktorunuzun, düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi ve ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi ve dozu değiştirmeye izin vermesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz nöbet ilacı almakta olan hastalar için hamilelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Bu ilaç uyuşukluk, düşünme ile ilgili sorun, hareketleri kontrol altına sokma ile ilgili sorunlar veya net olarak görme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya dikkatli olmamış veya iyi düşünemeyen veya iyi görünemediğiniz takdirde tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun.

Bu ilaç, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza veya çocuğunuzun doktoruna bildirin.

Eğer siz veya çocuğunuz bu ilacı büyük dozlarda veya uzun süre alıyorsa, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve konvülsiyonlar (nöbetler), halüsinasyonlar, mide veya kas krampları, titreme veya alışılmadık davranış gibi çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu ilaç, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler antihistaminikler veya alerji veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar (nöbetler için kullanılır), kas gevşetici veya anestetik (uyuşturucu ilaçlar), bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.