Klomifen (oral yol) tanım ve marka isimleri

Clomiphene, hamilelik yapamayan bazı kadınlarda doğurganlık tedavisi olarak kullanılır.

Klonifen muhtemelen vücudun hormon dengesini değiştirerek çalışır. Kadınlarda, bu yumurtlamaya neden olur ve gebelik için vücudu hazırlar.

Doktorunuz tarafından belirlendiği üzere, klomifen hem kadınlarda hem de erkeklerde diğer koşullar için kullanılabilir.

Aşağıdaki bilgiler sadece klomifen alan kadın hastalar için geçerlidir. Erkek iseniz ve klomifenin kullanımı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Kloniffen sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, aşağıdaki tıbbi koşullara sahip belirli hastalarda klomifen kullanılır

Tablet

Düşük sperm üretiminden kaynaklanan infertilitenin tedavisinde bu ilacı alan erkekler için

Alerjiler

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Gebelik

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Emzirme

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Dozlama

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Kayıp doz

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Depolama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. 5. Güne başlayacaksanız, menstrüel döneminizin ilk gününü 1. Gün olarak sayın 5. Gün başlayarak, doktorunuzun emrettiği kadar gün boyunca doğru dozu alın. Dozunuzun dozunu almayı hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte almayı unutmayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir sonraki dozun zamanı gelene kadar hatırlamıyorsanız, her iki dozu da birlikte alın, ardından normal doz programınıza dönün. Birden fazla doz özlediyseniz, doktorunuza danışın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuzun bu ilacın çalıştığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Menstrüel siklüsünüzün belirli zamanlarında, doktorunuz size bir yumurtlama tahmini test kiti kullanmanızı isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. Yumurtlama, luteinizan hormon (LH) ile kontrol edilir. LH, menstruasyon döngüsünün çoğunda kan ve idrarda çok az miktarda bulunur ancak adet döngüsünün ortasında kısa bir süre için aniden yükselir. Bu keskin artış, LH dalgalanması, genellikle 30 saat içinde yumurtlamaya neden olur. Bir kadının LH dalgalanma tespit ettikten sonra 24 saat içinde ilişki olması durumunda hamile kalma olasılığı daha yüksektir. İdrarda bulunan bu büyük miktarda LH testi için ovulasyon tahmini test kitleri kullanılır. Bu yöntem ovülasyonun tahmininde günlük bazal vücut sıcaklığının ölçülmesinden daha iyidir. Cinsel ilişki, size hamilelik şansı vermeniz için doğru zamanda yerinde olması önemlidir.

Eğer hamileliğinizden sonra alınırsa klomifenin doğum kusurlarına neden olabileceği bir şans var. Bu ilacı almayı bırakın ve hala klomifen kullanırken hamile kaldıysanız doktorunuza hemen söyleyin.

Bu ilaç bulanık görme, okumada güçlük veya görme değişikliklerine neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerin baş dönmesi ya da başın dönmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya iyi anlaşılmayan ya da iyi görmüyorsanız tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.