Klobetazol topikal uygulama

Clobetasol için kullanır

Terapötik Sınıf: Kortikosteroid, Çok Güçlü

Farmakolojik Sınıf: Clobetasol

Clobetasol sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Clobetasol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Clobetasol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 12 yaş ve üzeri çocuklarda klobetasol topikal krem, köpük, jel, merhem veya kafa derisi çözümünün kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, klobetazolun toksisitesi nedeniyle, dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklar ciddi yan etkilere neden olabilecek deriden büyük miktarlar emebilirler. Çocuğunuz clobetasol kullanıyorsa, doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. 12 yaşın altındaki çocuklarda emniyet ve etkinlik sağlanmamıştır ve klobetasol topikal krem, köpük, jel, merhem ya da kafa derisi çözeltisinin kullanılması önerilmemektedir. Clobetasol topikal losyon, şampuan veya spreyin güvenliliği ve etkinliği çocuklarda belirlenmemiştir ve kullanımı önerilmemektedir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda topikal klobetasol kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda clobetasol topikal krem ​​alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek istenmeyen etkilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Clobetasol kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Clobetasol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Clobetasol’ü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, klobetasol kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Clobetasol’ü sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması istenmeyen yan etkilere veya cilt tahrişine neden olabilir.

Clobetasol sadece cilde uygulanır. Gözlerinizde, burnunuzda, ağızınızda veya vajinanızın içine koymayın. Kesik, çizik veya yanıklara sahip cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Cildinizi veya saç derisi sorununuzu tamamen temizlemenize yardımcı olmak için, clobetasol’ü tam zamanlı tedavi için kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Clobetasol yalnızca doktorunuzun tedavi ettiği deri koşullarında kullanılmalıdır. Diğer koşullar için kullanmadan önce, özellikle deri enfeksiyonunun var olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla görüşün. Clobetasol, ciddi yanıklar gibi belirli deri enfeksiyonlarını veya durumlarını tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Clobetasol’ü yüzünüzde, kasık veya koltuk altlarında kullanmayın veya doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe cildi inceltin.

Krem, köpük, jel, losyon, merhem veya sprey kullanmak için

Köpüğü, kafa derisi çözeltisini veya şampuanı kullanmak için

Clobetasol, hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Farklı hastalar için klobetasol dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece clobetasol’ün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz clobetasol özlediyseniz, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Clobetasol’ün Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Köpüğü oda sıcaklığında, ısıdan ve direkt ışıktan uzakta saklayın. Clobetasol’ü aşırı ısıya maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Temovate® E kremini oda sıcaklığında, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta saklayın. Soğutmayınız. Donmaya devam edin.

Clobetasol’ün neden olabileceği istenmeyen etkiler için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Çok fazla klobetasol kullanılması veya uzun süre kullanması böbreküstü bezi sorunlarınız olma riskini artırabilir. Uzun süre büyük miktarlarda kullanan çocuklar ve hastalar için risk daha fazladır. Bulaşıcı görme, baş dönmesi veya bayılma, hızlı, düzensiz veya titreme yapan kalp atışı, artmış susama veya idrara çıkma, sinirlilik veya alışılmadık yorgunluk ile clobetasol kullanırken sizden veya çocuğunuzdan bu belirtilerin birden fazlasına sahipseniz hemen doktorunuzla konuşın. Veya zayıflık.

Siz veya çocuğunuzda ciltte kızarıklık, yanma, batma, şişme veya tahriş varsa derhal doktorunuza danışın.

Klobetasol Kullanırken Önlemler

Doktorunuzun clobetasol krem ​​veya jel kullandığını bildiğinden emin olun. Cerrahiye başlamadan birkaç gün önce klobetazol kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Clobetasol’ü betametazon, hidrokortizon, triamsinolon, Cortaid® veya Lotrisone® gibi diğer topikal kortikosteroid içeren ilaçlarla birlikte kullanmayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Muamele edilen alanlarda kozmetik veya diğer cilt bakım ürünlerini kullanmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Clobetasol Yan Etkiler

Topikal clobetasol

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Liken Sclerosus prednizon, triamsinolon, betametazon topikal, klobetasol topikal, tretinoin topikal, Retin-A

Liken Planus prednizon, triamsinolon, betametazon topikal, Kenalog, klobetasol topikal

Atopik Dermatit prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, metilprednizolon, hidrokortizon topik

Egzama prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, hidrokortizon topikal, doksepin topikal