Dapsone

Dapsone için kullanır

Terapötik Sınıf: Leprostatik

Kimyasal Sınıf: Sülfon

Dapsone’yi Kullanmadan Önce

Dapson, cüzzam (Hansen hastalığı) tedavisinde ve cilt problemi olan dermatit herpetiformis kontrolüne yardımcı olmak için kullanılır. Cüzzam tedavisinde kullanıldığında, dapsone bir veya daha fazla ilaçla verilebilir. Dapsone, doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Dapsone yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine özel olarak dahil edilmemesine rağmen, dapson aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Dupsonu Pneumocystis carinii pnömoni (PCP) için alan hastalar için,

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Dapsone için aşağıdakiler düşünülmelidir

Dapsone veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda dapson kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, dapsonun çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Dapson’ın Doğru Kullanımı

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda dapson kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Dapsone kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Dapson’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Dapsonun aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı dapson kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dapsonu cüzzam için alan hastalar için

Dapeks dermatiti herpetiformis alan hastalar için

Dapson dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca dapsonun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Dapsone bir doz özledim, en kısa sürede götürün. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Belirtileriniz geri gelmez veya kötüleşirse, kaçırılmış bir doz atlayabilirsiniz. Belirtileriniz geri gelir ya da kötüleşirse, kaçırdığınız dozu mümkün olan en kısa sürede alın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Belirtileriniz 2-3 ayda (cüzzam için) veya birkaç gün içinde (dermatit herpetiformis için) iyileşmezse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Dapsone Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Dapsone Yan Etkiler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Dermatit Herpetiformis prednizon, deksametazon, Decadron, Deltasone, Sterapred

Pnömokistik Pnömoni Profilaksi Bactrim, sulfametoxazole / trimethoprim, Bactrim DS, Septra, leukovorin, SMZ-TMP DS

Lepra rifampin, klofazin, Rifadin, Rimaktan, Lambadar

Pnömokistik Pnömoni klindamisin, Bactrim, sulfametoksazol / trimetoprim, Bactrim DS, Cleocin

Dapsone