Dapagliflozin (oral yol) önlemleri

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bu ilacı kullanırken baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir. Böbrek hastalığınız varsa, düşük tansiyonunuz varsa veya bir diüretik kullanıyorsanız (su hapı) bu daha sık görülür. Her gün bol miktarda sıvı almanız yardımcı olabilir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su içirin. Şiddetli mide bulantısı, kusma veya ishali durmuyorsa doktorunuza danışın. Bu, çok fazla su kaybına neden olabilir.

Bu ilacı kullanırken ketoasidoz (yüksek ketonlar ve kandaki asit) oluşabilir. Bu, hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Doktorunuz bu durumu tedavi etmek için size insülin, sıvı ve karbonhidrat replasmanı verebilir. Mide bulantısı, kusma, nefes darlığı, artan susama ya da idrara çıkma ya da mide ağrısı varsa doktorunuza derhal haber verin.

Bu ilaç, piyelonefrit veya ürosepsis de dahil olmak üzere üriner sistem enfeksiyonu riskini artırabilir. Mesane ağrısı, kanlı veya bulanık idrar, zor yanma veya acı veren idrara çıkma veya bel ağrısı veya yan ağrınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç kadınlarda vajinal maya enfeksiyonlarına ve penisin maya enfeksiyonlarına neden olabilir. Genital maya enfeksiyonu öyküsü olan hastalarda veya sünnet olmamış erkeklerde bu daha sık görülür. Kadınların vajinal akıntısı, kaşıntısı veya kokusu olabilir. Erkekler penisin çevresinde kızarıklıklar, kaşıntı, şişme veya ağrı veya penisin güçlü bir kokusu olan bir deşarj olabilir. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Bu ilaç, diğer diyabet ilaçlarıyla (örn., Insülin, glipizid veya gliburid) birlikte alındığında daha sık görülür. Düşük kan şekeri semptomları, sizi geçirmeden önce tedavi edilmelidir. İnsanlar kan şekeri düşüklüğü ile farklı belirtiler hissederler. Genellikle hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Düşük kan şekeri belirtileri, sarhoş olma, bulanık görme, soğuk terleme, karışıklık, serin solgun cilt, düşünceye karşı güçlük, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı bir kalp atışı, devam eden baş ağrısı, mide bulantısı, sarsıntı gibi davranış değişiklikleri içerir. Bulantık konuşma veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık. Düşük kan şekeri tedavisi konusunda doktorunuzla konuşun.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya diyabet ilacınızın bir dozunu atlar, diyet planınızı izlemiyorsanız, ateşiniz varsa veya enfeksiyonunuz varsa veya her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız ortaya çıkabilir. Yüksek kan şekeri semptomları bulanık görme, uyuşukluk, ağız kuruluğu, kızarıklık ve kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, artan sıklık ve idrara çıkma miktarı, idrardaki ketonlar, iştahsızlık, mide bulantısı veya kusma, hızlı ve derin Nefes alma, yorgunluk veya alışılmadık susama. Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Bu ilaç mesane kanseri gelişimiyle ilişkili olabilir ve aktif mesane kanseri olan hastalarda kullanılmamalıdır. İdrarda kan veya idrar yaparken ağrı varsa hemen doktorunuza danışın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir (örn. Idrar glikoz testleri doğru olmayabilir).