Dantrolene (damar içi yol) tanım ve marka isimleri

Dantrolene, ameliyat veya anestezi sırasında veya sonrasında bazı hastalarda görülebilen habis hipertermi adı verilen tıbbi problemi önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Habis hipertermi, çok yüksek ateş, hızlı ve düzensiz kalp atışı ve solunum sorunları içeren bir grup semptomdan oluşur. Malign hipertermi geliştirme eğiliminin kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar çocuklarda dantrolenin yararlılığını sınırlayacak pediatrik özel problemler göstermedi.

Süspansiyon Tozu, Çözelti Tozu

Geriyatrik hastada yaşın dantrolenin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar geriatrik özel bir sorun saptanmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olma ihtimali daha yüksektir ve bu da dantrolene sahip hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Doktorunuz kesin dozu yazacak ve sana ne sıklıkta verileceğini söyleyecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Doktorunuz, durumunuz gelişene kadar bu ilacın sadece bir kaç dozunu verecek ve sonra aynı şekilde çalışan bir oral tıp alacaksınız. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç bazı insanlarda uyuşukluk, baş dönmesi veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyarı veya iyi koordine edilmemişseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayı unutmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.