Dalteparin (subkütan yol) önlemleri

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi test yaptırmadan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Bu ilaç kanama veya morarma şansınızı artırabilir. Düşük kan basıncınız, kalp enfeksiyonu, midenin ülseri veya diğer kanama problemleriniz varsa bu risk daha yüksektir. Alışılmadık bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı, kan görürseniz hemen doktorunuza danışın. Idrarda veya dışkılarda veya cildinizdeki kırmızı lekeleri tespit edin. Burnunu almamaktan kaçının. Burnunu uçurmaya ihtiyacınız varsa, hafifçe havaya uçurun.

Bu ilaç, omurganızda ciddi kanamalara veya sinir problemlerine neden olabilir. Ağrı tıbbı veya anestezik için sırtınızda bir kateter varsa ya da omurganıza enjekte edilmesi (bazen “epidural” veya “spinal” olarak adlandırılır) varsa, bu risk daha yüksektir. Bu riski artıran diğer şeyler, geçmişte travmatik veya tekrarlanan epidural veya omurga delikleri, spinal deformite, önceki spinal cerrahi veya kanama riskini artıran diğer ilaçların kullanılmasıdır. Bacaklarınızda veya ayaklarınızdaki güçsüzlük veya uyuşukluk veya idrar veya dışkı idrar kaçırması oluştuğunda hemen doktorunuza danışın.

Göğüs, kasık veya bacaklarda, özellikle de buzağılarda, nefes darlığı, şiddetli, ani baş ağrısı, bulaık konuşma, ani, açıklanamayan nefes darlığı, ani koordinasyon kaybı, ani, ciddi zayıflıklar ağrısına başlarsanız hemen doktorunuzu arayın. Veya kol veya bacakta hissizlik veya görme değişikliği. Bunlar tromboemboli semptomları olabilir.

Normal bir diş fırçası, diş ipi veya kürdan kullanırken dikkatli olun. Doktorunuz, dişçiniz veya hemşireniz, dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemenin diğer yollarını önerebilir. Herhangi bir dişçilik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Bir tıraş ürücüsü veya tırnak veya ayak tırnakları gibi keskin nesneleri kullanırken kendinizi kesmemeye dikkat edin. Çaktırma veya yaralanma meydana gelebilecek temas sporlarından veya diğer durumlardan kaçının.

Bu ilaç, yenidoğana veya prematüre bebeklere ciddi reaksiyonlara neden olabilecek benzil alkol içerir. Endişeleriniz varsa bunu doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.