Crohn hastalığı

Crohn hastalığı enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ‘dir. Karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve malnutrisyona yol açabilen sindirim sisteminizin astarının iltihabına neden olur. Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma, farklı insanlardaki sindirim sisteminin farklı alanlarını içerebilir.

Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma etkilenen bağırsak dokusunun katmanlarına sıklıkla yayılır. Crohn hastalığı ağrılı ve zayıflatıcı olabilir ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Diğer belirtiler ve semptomlar

Crohn hastalığı için bilinen herhangi bir tedavi bulunmamakla birlikte, terapiler belirti ve semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli remisyona neden olabilir. Tedaviyle, Crohn hastalığı olan birçok kişi iyi işleyebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Crohn hastalığı olan bazı insanlarda, sadece ince bağırsağın (ileum) son segmenti etkilenir. Bazılarında, hastalık kolondan (kalın bağırsağın bir kısmı) sınırlıdır. Crohn hastalığından etkilenen en yaygın alanlar ince bağırsağın ve kolonun son kısmıdır.

Ne yapabilirsin

Crohn hastalığının belirtileri ve semptomları hafif ila şiddetli olabilir. Genellikle kademeli olarak gelişirler, ancak bazen uyarı yapılmaksızın aniden başlayacaklardır. Herhangi bir belirti veya semptomunuz (remisyon) olmadığında da zamanınızın olması mümkündür.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Hastalık aktif olduğunda, belirtiler ve belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

Ciddi Crohn hastalığı olan insanlar da

Bağırsak alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler varsa veya Crohn hastalığının belirti ve semptomlarından herhangi birine sahip iseniz doktorunuza görünün;

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Daha önce diyet ve stresden şüpheleniliyordu, ancak doktorlar bu faktörlerin ağırlaştığını ancak Crohn hastalığına neden olmayacağını biliyor. Kalıtım ve bağışıklık sistemi bozulmuş gibi bir takım faktörler, muhtemelen gelişiminde rol oynar.

Crohn hastalığı için risk faktörleri şunları içerebilir:

Crohn hastalığı aşağıdaki komplikasyonlardan birine veya daha fazlasına neden olabilir

Fistüller. Bazen ülserler bağırsak duvarından tamamen uzabilir, bu da bir fistül yaratır – farklı vücut parçaları arasındaki anormal bir bağlantı. Fistüller, bağırsak ve cildiniz arasında veya bağırsakınızla bir başka organ arasında gelişebilir. Anal alanı yakınında veya çevresindeki fistüller (perianal) en yaygın türüdür.

Karında fistüller geliştiğinde, gıda bağırsağın emilim için gerekli olan alanlarını bypass edebilir. Bağırsak ilmekleri arasında, mesane ya da vajinaya ya da cildin dışına fistüller oluşabilir ve bu da bağırsak içeriğinin derinize sürekli olarak boşalmasına neden olur.

Bazı durumlarda, bir fistül enfekte olabilir ve tedavi edilmezse hayatı tehdit eden bir apse oluşturabilir.

İlaç riski. Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını bloke ederek etki gösteren belirli Crohn hastalığı ilaçları, lenfoma ve deri kanseri gibi kanserler geliştirme ile ilgili küçük bir risk ile ilişkilidir. Ayrıca enfeksiyon riskini arttırırlar.

Kortikosteroidler, diğerleri arasında osteoporoz, kemik kırıkları, katarakt, glokom, diyabet ve yüksek tansiyon riski ile ilişkili olabilir. İlaçların riskleri ve yararlarını belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışın.

Crohn hastalığının belirtileri önce aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi ziyaret etmenizi ister. Doktorunuz, sindirim hastalıklarını tedavi eden bir uzman görmenizi tavsiye edebilir (gastroenterologist).

Kan tahlilleri

İşlemler

Antienflamatuar ilaçlar

Bağışıklık sistemi baskılayıcıları

Antibiyotikler

Diğer ilaçlar

Beslenme tedavisi

Ameliyat

Diyet

Kaçınılması gereken gıdalar

Diğer diyet önlemleri

Sigara içmek

Stres

Randevular kısa olabilir ve çoğunlukla tartışacak çok bilgi var, iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte hazır olmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan ne bekleyeceğiniz.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle soruların bir listesini hazırlamak ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Crohn hastalığı için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Doktorunuz büyük olasılıkla Crohn hastalığını, belirtileriniz ve belirtileriniz için olası diğer nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra teşhis eder. Crohn hastalığını teşhis edecek tek bir test yok.

Doktorunuz büyük olasılıkla Crohn hastalığının teşhisine yardımcı olmak için biyopsiler ve radyolojik testlerle endoskopi kombinasyonu kullanacaktır. Aşağıdaki test ve prosedürlerden bir veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz

Crohn hastalığına yönelik tedavi genellikle ilaç tedavisi ya da bazı durumlarda cerrahiyi içerir. Şu anda hastalık için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve herkes için geçerli olan tek bir tedavi yoktur. Doktorlar, tedavi için iki yaklaşımdan birini kullanıyorlar; ya daha önce hafif ilaçlarla başlayan “adım adım” ya da tedavi sürecinde daha önce insanlara daha güçlü ilaçlar veren “yukarıdan aşağıya”.

Tıbbi tedavinin amacı belirtilerinizi ve belirtilerinizi tetikleyen iltihaplanmayı azaltmaktır. Ayrıca komplikasyonları sınırlandırarak uzun vadeli prognozu iyileştirmektir. En iyi durumlarda, bu durum semptomların hafifletilmesine değil, aynı zamanda uzun süreli remisyona neden olabilir.

Enflamatuar barsak hastalığının tedavisinde genellikle anti-inflamatuvar ilaçlar ilk adımdır. İçerirler

Kortikosteroidler. Prednizon gibi kortikosteroidler, vücudunuzun herhangi bir yerindeki iltihaplanmayı azaltabilir, ancak kabarık yüz, aşırı yüz kılları, gece terlemesi, uykusuzluk ve hiperaktivite gibi çok sayıda yan etkiye sahiptir. Daha ciddi yan etkiler arasında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, osteoporoz, kemik kırıkları, katarakt, glokom ve artmış enfeksiyon vakası sayılabilir.

Ayrıca, kortikosteroidler Crohn hastalığı olan herkes için de geçerli değildir. Doktorlar genellikle bunları yalnızca diğer tedavilere cevap vermezseniz kullanın. Daha yeni bir tip kortikosteroid olan budesonid (Entocort EC), geleneksel steroidlerden daha hızlı çalışır ve daha az yan etki ürettiği görülür. Ancak, bağırsağın belirli bölümlerinde bulunan Crohn hastalığı için geçerlidir.

Kortikosteroidler uzun süreli kullanım için değildir. Fakat kısa süreli (üç ila dört aylık) semptom düzelmesi ve remisyonu sağlamak için kullanılabilirler. Kortikosteroidler bir bağışıklık sistemi baskılayıcı ile de kullanılabilir – bağışıklık sistemi baskılayıcıları korumaya yardımcı olabilirken, kortikosteroidler remisyona neden olabilir.

Bu ilaçlar ayrıca iltihaplanmayı da azaltır, ancak iltihaplanmaya neden olan maddeleri üreten bağışıklık sisteminizi hedef alırlar. Bazı insanlar için, bu ilaçların bir kombinasyonu tek başına bir ilaçtan daha iyi çalışır. İmmunosupresan ilaçlar arasında

Azathioprine (Imuran) ve mercaptopurine (Purinethol). Bunlar enflamatuar bağırsak hastalığının tedavisinde en çok kullanılan immünosüpresanlardır. Onları almak, doktorunuzla yakından takip etmenizi ve enfeksiyona karşı direnci düşürme gibi yan etkileri aramak için kanı düzenli olarak kontrol etmenizi gerektirir.

Kısa vadede karaciğer ya da pankreastanın iltihabı ve kemik iliği baskılanması ile de ilişkili olabilirler. Uzun vadede, nadiren de olsa, lenfoma ve deri kanseri dahil bazı enfeksiyonlar ve kanserler ile ilişkilidir. Ayrıca bulantı ve kusmaya da neden olabilirler. Doktorunuz bu ilaçları alıp almayacağınızı belirlemek için kan testi kullanacaktır.

Infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) ve certolizumab pegol (Cimzia). TNF inhibitörleri veya “biyologlar” olarak adlandırılan bu ilaçlar, tümör nekroz faktörü (TNF) olarak bilinen bir bağışıklık sistemi proteinini nötralize ederek çalışırlar. Bunlar, belirti ve semptomları azaltmak için yetişkinler ve orta ila şiddetli Crohn hastalığı olan çocuklar için kullanılır. Ayrıca, remisyona neden olabilirler. Araştırmacılar yararlarını karşılaştırmak için bu ilaçları araştırmaya devam ediyor.

TNF inhibitörleri teşhisten hemen sonra, özellikle doktorunuz ciddi Crohn hastalığına yakalanma ihtimalinizden şüpheleniyorsa veya bir fistülünüz varsa kullanılabilir. Bazen diğer ilaçlar başarısız olduktan sonra kullanılırlar. Ayrıca, bazı insanlarda bir bağışıklık bastırıcı ile kombine edilebilirler, ancak bu uygulama biraz tartışmalıdır.

Belirli koşullara sahip insanlar TNF inhibitörlerini alamazlar. Tüberküloz ve diğer ciddi enfeksiyonlar bağışıklık baskılayan ilaçların kullanımı ile ilişkilendirilmiştir. Potansiyel riskleriniz konusunda doktorunuzla konuşun ve bu ilaçlara başlamadan önce tüberküloz, göğüs röntgen filmi ve hepatit B testi yaptırın. Bunlar ayrıca lenfoma ve deri kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserler ile ilişkilidir.

Metotreksat (Rheumatrex). Kanser, sedef hastalığı ve romatoid artrit tedavisinde kullanılan bu ilaç bazen diğer ilaçlara iyi cevap vermeyen Crohn hastalığı olan insanlar için kullanılır.

Kısa süreli yan etkiler mide bulantısı, yorgunluk ve diyare’yi içerir ve nadiren hayatı tehdit edici potansiyel bir pnömoniye neden olabilir. Uzun süreli kullanım, kemik iliği baskılanmasına, karaciğerin skarlığına ve bazen de kansere yol açabilir. Yan etkiler için yakından takip edilmeniz gerekir.

Natalizumab (Tysabri) ve vedolizumab (Entyvio). Bu ilaçlar bağışıklık hücresi moleküllerinin – integrinlerin – bağırsak astarındaki diğer hücrelere bağlanmasını – durdurarak çalışırlar. Natalizumab, diğer ilaçlara iyi yanıt vermeyen iltihap bulguları ile orta ila şiddetli Crohn hastalığı olan insanlar için onaylanmıştır.

İlaç nadir ancak ciddi ilerleyici multifokal lökoensefalopati riski ile ilişkili olduğundan – genellikle ölüme ya da ağır sakatlığa neden olan bir beyin hastalığı – kullanmak için özel bir kısıtlı dağıtım programına kayıtlı olmanız gerekir.

Vedolizumab yakın zamanda Crohn hastalığı için onay aldı. Natalizumab gibi iş görüyor ancak beyin hastalığı riski taşımıyor gibi görünüyor.

Antibiyotikler drenaj miktarını azaltabilir ve bazen Crohn hastalığı olan insanlarda fistüller ve apseleri iyileştirebilir. Bazı araştırmacılar, antibiyotiklerin bağırsak bağışıklık sistemini aktive etmede zararlı bağırsak bakterilerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve iltihaba neden olduğunu düşünüyorlar.

Antibiyotikler diğer ilaçlara ek olarak veya perianal Crohn hastalığı gibi enfeksiyon endişe verici olduğunda kullanılabilir. Bununla birlikte, antibiyotiklerin Crohn hastalığı için etkili olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunmamaktadır. Sıklıkla reçete edilen antibiyotikler arasında

Enflamasyon kontrolüne ilaveten, bazı ilaçlar belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak tezgah üstü ilaçları almadan önce daima doktorunuzla konuşun. Doktorunuz Crohn hastalığının ciddiyetine bağlı olarak aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

Doktorunuz Crohn hastalığını tedavi etmek için beslenme tüpü (enteral beslenme) veya damar içine enjekte edilen besinler (parenteral beslenme) yoluyla verilen özel bir diyet önerebilir. Bu genel beslenmenizi artırabilir ve bağırsağın dinlenmesine izin verebilir. Bağırsak istirahatı kısa vadede iltihaplanmayı azaltabilir.

Doktorunuz beslenme tedavisini kısa süreli olarak kullanabilir ve bağışıklık sistemi baskılayıcıları gibi ilaçlarla birleştirebilir. Enteral ve parenteral beslenme tipik olarak insanları ameliyat öncesinde daha sağlıklı kılmak için veya diğer ilaçlar semptomları kontrol altına alamadığında kullanılır.

Doktorunuz daralan bir bağırsağınız varsa (striktür) bağırsak tıkanıklığı riskini azaltmak için düşük kalıntı veya düşük lifli diyet önerebilir. Düşük kalıntılı bir diyet, dışkı boyutunu ve sayısını azaltmak için tasarlanmıştır.

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi veya diğer tedaviler belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir. Crohn hastalığı olan bireylerin yarısına kadar en az bir ameliyat gerekecek. Bununla birlikte, ameliyat Crohn hastalığını tedavi etmez.

Ameliyat sırasında, cerrahınız sindirim sisteminizin hasarlı bir bölümünü çıkarır ve ardından sağlıklı bölümleri yeniden bağlar. Ameliyat fistülleri kapatmak ve abseleri boşaltmak için de kullanılabilir. Crohn hastalığı için ortak bir prosedür, çok dar olan bağırsağın bir bölümünü genişleten strictureplasty (strictureplasty) ‘dir.

Crohn hastalığı için cerrahinin faydaları genellikle geçicidir. Hastalık sıklıkla tekrarlanan doku yakınında tekrarlanır. En iyi yaklaşım rekürrens riskini en aza indirgemek için ilaçla cerrahiyi takip etmektir.

Bazen Crohn hastalığına yakalanırsanız çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak diyetinizdeki ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler belirtilerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir ve alevlenmeler arasındaki süreyi uzatabilir.

Ne yediğinizin aslında inflamatuvar barsak hastalığına neden olduğunun kesin kanıtı yok. Ancak bazı yiyecekler ve içecekler, özellikle alevlenme sırasında belirtilerinizi ve belirtilerinizi ağırlaştırabilir.

Yediğiniz şeyin yanı sıra nasıl hissettiğinizi takip etmek için bir gıda günlüğü tutmak da yararlı olabilir. Bazı gıdaların belirtilerinizin patlamasına neden olduğunu keşfederseniz, onları ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz. İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler var.

Elyafı sınırlandır, eğer yemek için sorun varsa. İnflamatuar barsak hastalığınız varsa, taze meyve ve sebzeler ve tam tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar belirtilerinizi kötüleştirebilir. Çiğ meyve ve sebzeler sizi rahatsız ediyorsa, buharda pişirmeyi, fırında pişirmeyi veya haşlamayı deneyin.

Genel olarak, brokoli ve karnabahar, fıstık, tohum, mısır ve patlamış mısır gibi lahana ailesindeki gıdalarla ilgili daha fazla sorununuz olabilir. Bağırsak daraltmanız durumunda (striktür) lifi sınırlamanız veya düşük kalıntılı bir diyet yapmanız söylenebilir.

Sigara, Crohn hastalığınızı geliştirme riskinizi arttırır ve bir kez aldıktan sonra sigara içmek kötüleştirebilir. Sigara içen Crohn hastalığı olan insanlarda nüks görülme ihtimali daha yüksektir ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır ve ameliyatları tekrarlamaktadır. Sigarayı bırakmak sindirim sisteminizin genel sağlığını iyileştirebilir; bunun yanı sıra diğer pek çok sağlık faydası sağlayabilir.

Stres Crohn hastalığına neden olmaz, ancak belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir. Stresin Crohn hastalığı ile ilişkisi tartışmalıdır.

Streslendiğinizde normal sindirim süreci değişir. Mideniz daha yavaş boşalır ve daha fazla asit salgılar. Stres, bağırsak içeriğinin geçişini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Aynı zamanda bağırsak dokusunda değişikliklere neden olabilir. Stresden kaçmak her zaman mümkün değilse de, yönetmenize yardımcı olacak yolları öğrenebilirsiniz.

Bunların bazıları şunları içerir:

Sindirim bozukluğu olan bir çok kişi tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM) kullanmaktadır. Bununla birlikte, güvenlik ve etkinlikleri hakkında iyi tasarlanmış birkaç çalışma bulunmaktadır.

Sık kullanılan bazı tedaviler şunları içerir:

Crohn hastalığı sadece fiziksel olarak sizi etkilemez – duygusal bir ücret alır. İşaret ve semptomlar şiddetli ise, hayatınız tuvalete kaçmak için sürekli bir ihtiyaç etrafında dönebilir. Belirtileriniz hafif olsa bile, gaz ve karın ağrısı halkın önünde olmayı zorlaştırabilir. Bütün bu faktörler hayatınızı değiştirebilir ve depresyona neden olabilir. Yapabileceğiniz bazı şeyler var

Crohn hastalığıyla yaşamak cesaret kırıcı olabilir, ancak araştırma devam etmekte ve görünüm gelişmektedir.

Doktorunu ziyaret et