Crixivan

Terapötik Sınıf: Antiretroviral Ajan

Crixivan için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Proteaz İnhibitörü

Indinavir, HIV enfeksiyonunu veya AIDS’i tedavi edemez veya önlemeyecektir. HIV’in çoğalmasını önler ve bağışıklık sisteminin tahrip edilmesini yavaşlatır. Bu, AIDS veya HIV hastalığına genellikle bağlı sorunların gecikmesine yardımcı olabilir. Indinavir, sizi HIV’ı diğer insanlara yaymaktan alıkoyamaz. Bu ilacı alan insanlar genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili diğer sorunlara devam edebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın indinavir etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılardaki indinavirüs kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olması daha olasıdır ve bu indinavir alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Crixivan’ı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, ilk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Indinavir, HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Tedavinizin bir parçası olarak doktorunuzun verdiği diğer tüm ilaçları alınız. Indinavir’teki dozunuz, kullandığınız diğer ilaçlara bağlı olabilir.

Bu ilaç boş karnında (yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra) veya hafif bir öğünde su ile alınmalıdır. Indinavir ayrıca diğer sıvılarla (ör. Yağsız süt, meyve suyu, kahve veya çay) veya hafif bir öğünle (örn., Kuru tost, jöleli, meyve suyu, yağsız süt ve şekerli kahve veya yağsız sütlü mısır gevreği) alınabilir ve şeker).

Indinavir kullanırken, daha fazla idrar aktıracağınız ekstra sıvıları içmeniz önemlidir. Bu böbrek taşlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarına uyarak ne kadar sıvı içeceğinizi dikkatle izleyin. Genellikle, tedavi sırasında her gün en az 48 ons (1.5 litre ya da 6 tam bardak) sıvı içmeniz gerekecektir.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, indinavir tedavinin tam süresini tutmaya devam edin.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gece ve gündüz eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, günde üç doz alacaksanız, dozlar yaklaşık 8 saat aralıklarla aralıklarla yerleştirilmelidir. İlacınızı almak için en iyi zamanların planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Sadece doktorunuzun size özel olarak reçete ettiği ilaçları kullanın. İlacınızı başkalarıyla paylaşmayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı 2 saatten daha kısa bir süre kullanmayı unutursanız mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki normal dozunuz 2 saatten fazla ise, ilacı kullanmaya kadar bekleyin ve kaçırılan dozu atlayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Crixivan’ın Doğru Kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

İndinavir kapsüller neme karşı çok hassastır. Onları orijinal ambalajında ​​tutun ve kurutma paketini kaba bırakın.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Önce doktorunuza danışmadan başka ilaç almayınız. Bunu yapmak, indinavir veya diğer ilaçlardan kaynaklanan yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Kalp ritmi problemleri (örn., Amiodarone, Cordarone®), ergot ilaçlar (örn., Dihidroergotamin, ergonovin, ergotamin, metilergonovin, Cafergot®, DHE 45®, Ergotrate®, Methergine® gibi ilacı kullanıyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız , Alfuzosin (Uroksatral®), alprazolam (Xanax®), astemizol (Hismanal®) gibi lipoproteinler (örn., Migranal® veya Wigraine®), kolesterolü düşüren ilaçlar (örn., Lovastatin, simvastatin, rosuvastatin, Crestor®, Mevacor® veya Zocor®) , Atmazanvir (Reyataz®), sisaprid (Propulsid®), oral midazolam (Versed®), pimozid (Orap®), rifampin (Rifadin®, Rifamate®, Rifater®, Rimactane®), salmeterol (Advair®, Serevent®) Sildenafil (Revatio®), St. John’s wort veya triazolam (Halcion®). Bunlardan herhangi birini bu ilaçla birlikte kullanmak ciddi yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir.

Crixivan Kullanırken Önlemler

Bu ilaç sizi HIV / AIDS veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumak için kullanılamaz. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında eşinize HIV verilmesine engel olmaz. Eşinizin HIV de olsa güvenli cinsel ilişkiyi anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun. İğneleri kimseyle paylaşmayın.

Bu ilaç kan şekerinizi yükseltebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza danışın.

Bu ilaç böbrek taşı olma riskinizi artırabilir. Hemen doktorunuza danışın ve idrardaki kanınız, bulantı ve kusma, kasık veya cinsel organlardaki ağrılarınız veya kaburgaların hemen altındaki keskin bel ağrısı varsa bu ilacı kullanmayı bırakın.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda, bağışıklık sistemi güçlenebilir. Pnömoni veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarınız varsa, vücudunuz onlarla savaşmaya çalıştığında yeni belirtiler görebilirsiniz. Bu gerçekleşirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Vücudunuzdaki şekil değişiklikleri fark ederseniz, üst sırt ve boyun ya da göğüs ve karın bölgesindeki yağ miktarı arttıkça doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklardan, kollardan ve yüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Crixivan Yan Etkileri

Crixivan (indinavir)

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Complera, Prezista, lamivudin

Mesleki Maruz Kalma Truvada, Atripla, Viread, lamivudin, Isentress, zidovudin, abakavir, tenofovir

İstihdam dışı Maruz Kalma Truvada, Atripla, Viread, lamivudin, zidovudin, abakavir, tenofovir, Kaletra

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Crixivan destek grubuna katılın.