Creatine: kullanımlar, yan etkiler ve uyarılar

Kreatin nedir?

Kreatin alternatif tıpta, atletik performansı arttırmak ve kalp yetmezliği, kas distrofisi ve McArdle hastalığı (genetik bir bozukluk) olanlarda kas gücünü artırmak için etkili bir yardımcı olarak kullanılmıştır. Ayrıca Parkinson hastalığının tedavisinde ve jirat atrofisinin (retinayı etkileyen ve görme kaybına neden olan genetik bir göz bozukluğu) etkili olabileceği düşünülmektedir.

Kreatin romatoid artrit veya Lou Gehrig hastalığı (ALS) tedavisinde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmalar bu koşulların tedavisinde etkili olmayabileceğini göstermiştir.

Araştırmalarla kanıtlanmayan diğer kullanımlar, yüksek kolesterol, depresyon, bipolar bozukluk ya da belli kas hastalıklarının tedavisini içermektedir.

Önemli bilgi

Kreatinin herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde etkili olup olmadığı kesin değildir. Bu ürünün tıbbi kullanımı hükümet tarafından onaylanmamıştır. Doktorunuz tarafından size verilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Kreatin sıklıkla bitkisel bir takviye olarak satılmaktadır. Pek çok bitkisel bileşik için düzenlenmiş üretim standartları mevcut değildir ve bazı pazarlanmış takviyelerin toksik metaller veya başka ilaçlarla kontamine olduğu tespit edilmiştir. Bitki / sağlık takviyeleri kontaminasyon riskini en aza indirmek için güvenilir bir kaynaktan alınmalıdır.

Kreatin, hükümet tarafından güvenlik, etkililik veya saflık açısından değerlendirilmemiştir. Bu ilacın potansiyel tüm riskleri ve / veya avantajları bilinmemektedir. Ayrıca, bu bileşikler için düzenlenmiş üretim standartları yoktur. Toksik metaller veya başka ilaçlarla kirlenmiş bitki / sağlık takviyelerinin satıldığı durumlar olmuştur. Bitki / sağlık takviyeleri kontaminasyon riskini en aza indirmek için güvenilir bir kaynaktan alınmalıdır.

Kreatin kullanırken bol sıvı sürün. Kanıtlanmış olmamasına rağmen, kreatin kullanırken dehidrasyon, ısıya bağlı hastalıklar, kas krampları, azalmış kan hacmi ve elektrolit dengesizliklerinin ortaya çıkması daha olasıdır.

Bu ilacı almadan önce

Ürün etiketinde ve ambalajında ​​bulunan tüm talimatları izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Eğer varsa, kreatin kullanmamalısın

böbrek hastalığı; veya

diyabet.

Bir doktora, eczacınıza veya başka bir sağlık uzmanına, bu ürünü kullanmanız durumunda bu ürünü kullanmanızın güvenli olup olmadığını sorun

kalp hastalığı.

Kreatin, 60 yaşın üzerindeki insanlarda gücü arttırmak veya kas kurmak kadar etkili olmayabilir.

Kreatininin henüz doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz bu ürünü kullanmayın.

Kreatin anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız bu ürünü kullanmayın.

Bir çocuğa tıbbi tavsiye almadan herhangi bir bitki / sağlık takviyesi vermeyin.

Bitkisel takviyeleri kullanırken, doktorunuzun önerisine başvurun. Bitkisel / sağlık takviyeleri konusunda eğitim almış bir doktora danışmayı da düşünebilirsiniz.

Kreatin kullanmayı seçerseniz, pıhtı içeriğine veya doktorunuza, eczacınıza veya başka bir sağlık hizmeti sunucusuna yöneltilen şekilde kullanın. Bu üründen etiket üzerinde öngörülenden daha fazla kullanmayın. Yüksek dozlar kalbinizde, böbreklerinde veya karaciğerinizde zararlı etkilere neden olabilir.

Bazı sporcular 2 ila 5 gün boyunca büyük dozlar kullanarak kreatin alarak “yükleme yöntemi” kullanmış ve ardından daha küçük “bakım” dozları kullanmıştır. Bu yöntem, bir spor müsabakası gibi atletik beceride kısa süreli artış isteyen sporcular tarafından kullanılmıştır.

Başka bir kullanım yöntemi, uzun bir eğitim süresi boyunca daha küçük dozlar almayı içerir. Bu yöntem, vücut geliştirme gibi uzun süreli eğitim için dayanıklılık isteyenler tarafından kullanılmıştır.

Karbonhidrat yemesiyle almanız halinde kreatin daha etkili olabilir. Ürün etiketindeki tüm yönergeleri izleyin.

Kas dokuları sadece belli miktarda kreatin tutabilir. Bu ürünün daha fazla kullanılması, hiçbir etkiyi artırmaz.

Medikal tavsiye almadan kreatinin farklı formlarını (tablet, sıvı, toz, içecek vb.) Aynı anda kullanmayın. Farklı formülasyonları birlikte kullanmak doz aşımı riskini arttırır.

Egzersiz sırasında ve sıcak havalarda aşırı ısınmayı veya kurutulmayı önlemek için bol miktarda sıvı içirin. Kreatin kullanırken dehidrasyon, sıcaklık çarpması veya elektrolit dengesizliklerine daha yatkın olabilirsiniz.

Etiketten gelen ve nem ve ısı kalmayacak şekilde kapalı bir kapta saklayın.

Kreatin nasıl almam gerekiyor?

Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için fazladan bir şey kullanmayın.

Creatine, uzun bir süre boyunca kullanıldığında veya günlük dozlarınız çok yüksekse böbrek hasarına neden olabilir.

Kreatin kullanırken kafein (kahve, çay, soda) içmekten veya ephedra veya Ma Huang gibi bitkisel uyarıcı alarak kaçının. Bu ürünü bu maddelerle birleştirmek, inme veya diğer ciddi tıbbi sorunlarınız olma riskinizi artırabilir.

Egzersiz sırasında ve sıcak havalarda aşırı ısınmaya veya dehidrate olmamaya özen gösterin.

Kreatinle ilgili şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Kreatin kullanmayı bırakın ve varsa sağlık uzmanınızı çağırın

Kalp atışları vurmak veya göğsünüzde çırpınmak

Nefes darlığı

Şişme, hızlı kilo alma

Dehidrasyon belirtileri – çok susamış veya sıcak hissi, idrar yapamama, aşırı terleme veya sıcak ve kuru cilt; veya

Karın ağrısı, halsizlik hissi, karışıklık, mide bulantısı, kusma, artmış idrara çıkma, kas ağrısı veya halsizlik, hızlı kalp hızı, hafif başlı hissetme, bayılma veya nöbet (konvülsiyonlar) gibi elektrolit dengesizliğinin belirtileri.

Genel kreatin yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

Bir doz özledimse ne olacak?

Mide bulantısı, mide ağrısı

Aşırı doz verdiysem ne olur?

ishal

kas krampları; veya

Kreatin kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

kilo almak.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Creatine böbreklerinize zarar verebilir. Bu etki, diğer ilaçları da kullandığınızda artar; bunlara şunlar dahildir:

Kreatin yan etkileri

Antiviraller, enjekte edilen antibiyotikler

kemoterapi

Bağırsak rahatsızlıkları için ilaç

Organ nakli reddi önlemek için ilaç

Enjektabl osteoporoz ilacı; ve

Bazı ağrı veya artrit ilaçları (aspirin, Tylenol, Advil ve Aleve dahil).

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kreatinle etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

3.02.2014-10-03, 2:29:32

Kullanılabilirlik? Bilinmiyor

Gebelik Kategorisi N Sınıflandırılmamış

Bitkisel takviye tarçın, sarımsak, zerdeçal, saw parmetto, Ginkgo Biloba, ginkgo, ekinezya, ginseng, lesitin, yeşil çay, kediotu, zencefil, papatya, süt dikeni, siyah cohosh, SAMe, çavdar, kava, triptofan, yaban mersini, tutku çiçeği, Likopen

Kreatin hangi ilaçları etkileyecektir?

Kreatin