Cotellic (cobimetinib) hasta bilgisi

Cotellic nedir?

Cotellic, vücudun diğer bölgelerine yayılmış ve ameliyatla çıkarılamayan belirli metastatik melanoma tipini (cilt kanseri) tedavi etmek için kullanılır.

Kotelik genellikle vemurafenib (Zelboraf) adı verilen başka bir ilaçla birlikte verilir.

Cotellic, yalnızca tümörünüzün doktorunuz tarafından test edileceği belirli bir genetik işareti varsa kullanılır.

Önemli bilgi

İlaç etiketinizdeki ve ambalajındaki tüm yönergeleri izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Cobimetinib’e alerjiniz varsa, Cotellic’i kullanmamalısınız.

Cotelliğin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa, doktorunuza bildirin.

Kalp hastalığı, kalp ritim bozukluğu

Bu ilacı almadan önce

Göz sorunlarının geçmişi (özellikle retinizdeki bir sorun)

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Melanoma ile ilgili cilt problemleri

Kas bozukluğu

Kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu, örneğin hemofili; veya

Warfarin (Coumadin, Jantoven) gibi kan tinerini kullanmanızın bir koşuludur.

Cotellic’i kullanmak, diğer deri kanseri türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Özel riskiniz konusunda doktorunuza danışın. Kızarıklık, iyileşmeyecek yaralar, yeni bir siğil veya boy veya renge dönüşmüş bir köstebek gibi yeni cilt belirtileri fark ederseniz doktorunuza bildirin.

Hamileyseniz, Cotellic’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken ve son dozdan sonra en az 2 hafta etkili doğum kontrolü kullanın.

Kobimetinibin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Cotellic kullanırken ve son dozdan 2 hafta sonra emzirmeyin.

Cotellic’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Doktorunuz, kobimetinib ile tedavi edilecek doğru tümör türüne sahip olduğunuzdan emin olmak için kan testleri yapacaktır.

Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Cotellic’i daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden uzun süre kullanmayın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Cotellic, 28 günlük tedavi döngüsünde verilir. İlacı, her döngünün ilk 21 gününde kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz cobimetinib ile ne süreyle tedavi edeceğinizi belirleyecektir.

Dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin.

Cotellic’i yemek yiyip içmeden alabilirsin.

Cotelli kullanırken doktorunuz düzenli olarak cildinizi kontrol etmeniz gerekir.

Bu ilacı kullanırken kalp işlevinizin bir elektrokardiyograf veya EKG (bazen EKG olarak da bilinir) ile kontrol edilmesi gerekebilir. Ayrıca düzenli görme muayenelerine de ihtiyacınız olabilir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Melanoma için Normal Erişkin Doz – Metastatik

Cotellic’i nasıl alayım?

Her 28 günlük döngüden ilk 21 gün boyunca günde bir kez 60 mg oral yoldan; Terapinin süresi: Hastalığın ilerlemesi veya kabul edilemez toksisite oluncaya kadar; Yorumlar: Tümör örneklerinde BRAF V600E veya V600K mutasyonunun varlığı, tedaviye başlamadan önce hükümet tarafından onaylanmış bir test ile, devlet onaylı testler hakkında http: //www.the government.gov/CompanionDiagnostics adresinde bulunan bilgilerle doğrulanmalıdır. ; Kullanım: Vemurafenib ile birlikte, BRAF V600E veya V600K mutasyonu olan rezeke edilemeyen veya metastatik melanomlu hastaların tedavisinde endikedir.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Cotellic size daha kolay güneş yanığı yapabilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Cotellic’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Cotellic’i kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Görme değişiklikleri, kısmi görme kaybı, ışıkların çevresinde halaların görülmesi

Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya zayıflık (özellikle ateşiniz ve koyu renkli idrarınız varsa)

Kolay morarma veya kanama (burun kanamaları, kanamalar)

Zayıflık, baş dönmesi, baş ağrısı, kırmızı veya pembe idrar, kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kusmaya neden olan kahve gerekçesiyle vücuda giren kanamalar

Kalp rahatsızlığı belirtileri – öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı (hafif egzersizde bile olsa), göğüs ağrısı, hızlı kalp atışları, ayaklarınızın veya ayak bileklerinde şişme

Baş ağrısı, konfüzyon, konuşma bulguları, ciddi güçsüzlük, kusma, eşgüdüm kaybı, kararsız hissetme

Kortizon doz bilgileri

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, yorgun his, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Bir doz özledimse ne olacak?

Şiddetli deri reaksiyonu – cilt ağrısı, kaşıntı, kızarıklık, çarpmalar veya sivilceler, kalınlaşmış veya buruşmuş cilt, kabarmasına ve kabarmaya neden olan deri döküntüsü.

Belirli yan etkileriniz varsa kanser tedaviniz ertelenmiş veya kalıcı olarak kesilebilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ortak Cotellic yan etkileri şunları içerebilir:

Mide bulantısı, kusma, diyare

ateş

Cotellic’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Güneş yanığı veya güneş ışığına karşı duyarlılık artışı

Düşük sodyum seviyeleri; veya

Anormal laboratuvar testleri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Birçok ilaç, kobimetinib ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir. Kullandığınız tüm ilaçları ve Cotellij ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamayı veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

1.01.2016-01-04, 8:12:31

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Melanom, Metastatik Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, Yervoy, ipilimumab, Mekinist, vemurafenib, dabrafenib, Zelboraf, PegIntron, trametinib, aldesleukin, Tafinlar, Sylatron, Proleukin, kobimetilen, Imlygic, peginterferon alfa-2b, talimojen laherparepvec

K Motelli yan etkiler

Başka hangi uyuşturucular Cotellic’i etkiler?

Kortik (cobimetinib)